+48 730 728 929

Slide 1

+48 730 728 929
Menu

Piana, styropian, wełna

Budując dom lub inny obiekt mieszkalny, użytkowy, rolniczy pragniemy, aby był nie tylko funkcjonalny, ale przede wszystkim tani w utrzymaniu. Uwarunkowania klimatyczne w jakich się znajdujemy sprawiają, że głównym kosztem staje się ogrzewanie. Aby uniknąć wysokich rachunków inwestorzy starają się wybrać najdogodniejszy system ogrzewania (zgodny ze specyfikacją obiektu oraz jego przeznaczeniem), a także inwestują w skuteczne ocieplenie.

Dobra, prawidłowo wykonana izolacja obiektu jest kluczem do jego tańszego funkcjonowania. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest dużo ważniejsza oraz rodzaju ogrzewania. W budownictwie energooszczędnym kładzie się ogromny nacisk na eliminowanie strat ciepła, a nie na jego produkowanie.

Kluczową rolę odgrywają materiały izolacyjne. Do najpopularniejszych należą:

– piana poliuretanowa,
– wełna mineralna,
– styropian.

Decydując się na wybór takiego lub innego rozwiązania musimy brać pod uwagę: jakość materiałów, trwałość izolacji, którą tworzą, cenę zakupu, koszt montażu, szybkość montażu. Musimy pamiętać, że izolacja z założenia ma wytrzymać wiele lat, dlatego oszczędzanie na materiale oraz ekipie montażowej nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Montaż materiałów izolacyjnych

Wełna mineralna i styropian

Prawidłowo wykonany montaż materiału izolacyjnego zagwarantuje skuteczność ocieplenia domu przez cały okres jego użytkowania. Niestety wełna mineralna oraz styropian są materiałami trudnymi w montażu i wymagającymi od ekipy budowlanej bardzo dużych umiejętności oraz dokładności. Kompleksowej izolacji tymi materiałami nigdy nie da się wykonać w 100% dokładnie, a wynika to właśnie z trudności montażowych.

Firmom zajmującym się izolacjami bardzo duże problemy sprawia izolacja poddasza, dachów czy konstrukcji szkieletowych. Zachodzi konieczność odpowiedniego przygotowania podłoża, doboru odpowiedniej grubości materiału, jego przycięcia, użycia elementów mocujących. Ilość czynności, którą trzeba wykonać jest tak duża, że łatwo o popełnienie błędu, który będzie miał swoje skutki w postaci chociażby mostków termicznych. Minusami również duża liczba osób potrzebnych do montażu, czas oraz duża ilość odpadów.

Piana poliuretanowa

Wykonanie izolacji natryskowej jest ciekawą i coraz bardziej popularną metodą izolacji obiektów budowlanych. Jest zalecana inwestorom, którym szczególnie zależy na skuteczności ocieplenia oraz stabilności/szczelności izolacji. Piana, która montowana jest systemem natryskowym (z wykorzystaniem specjalnego urządzenia wyposażonego w wąż do transportu materiału i pistolet natryskowy) – to pozwala na zwiększenie tempa pracy, umożliwia dokładny montaż, stuprocentowe wypełnienie powierzchni pianą, a także minimalizację odpadów.

Dzięki metodzie natryskowej izolację całego obiektu można wykonać (w zależności od wielkości obiektu i stopnia skomplikowania prac) w kilka dni. Nie jest to możliwe w przypadku ocieplenia wełną czy styropianem. Materiał izolacyjny w postaci piany jest niezwykle przyczepny do podłoża (nawet gładkiego), nie wymaga używania materiałów dodatkowych, doskonale chroni drewno, stal, bloczki przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Można ją z powodzeniem wykorzystać do izolacji wszelkiego rodzaju konstrukcji.

Różnice jakościowe materiałów izolacyjnych

Każdy inwestor życzy sobie, aby izolacja budynku była skuteczna i zmniejszyła np. koszty ogrzewania. Aby tak się stało trzeba wybrać lepszy materiał izolacyjny. Rolą firmy wykonującej ocieplenie jest wiec doradzenie klientowi, które rozwiązanie będzie dla niego najkorzystniejsze cenowo i jakościowo.

Inwestor, który nie jest obeznany w specyfikacji materiałów izolacyjnych może uznać, że o jakości ocieplenia decyduje wyłącznie jego grubość, a jedynymi dostępnymi materiałami są wełna oraz styropian. Tymczasem te tradycyjne materiały są często bardzo wątpliwej jakości, posiadają też istotne wady jakościowe, które narażają inwestora na dodatkowe koszty związane z remontem.

Jakie są wady wełny i styropianu?

– koszty związane z zakupem,
– bardzo duże różnice jakościowe pomiędzy różnymi producentami,
– kłopot z doborem odpowiedniej grubości materiału,
– długotrwały oraz skomplikowany montaż,
– duże prawdopodobieństwo wystąpienia błędów montażowych,
– brak hermetyczności,
– występowanie łączeń,
– mniejsza odporność na działanie wody (zwłaszcza wełna, która jest bardzo nasiąkliwa),
– konieczność stosowania różnorodnych dodatkowych materiałów,
– słabsza izolacja akustyczna,
– duża ilość odpadów w trakcie montażu,
– wełna może powodować nieprzyjemne uczulenia i stanowić kłopot np. dla alergików.

Każdy rozsądny inwestor powinien zwrócić uwagę na wyżej wymienione aspekty wykorzystania materiałów izolacyjnych. Piana poliuretanowa pozwala na wykonanie izolacji o mniejszej grubości, która będzie miała lepsze parametry niż gruba warstwa wełny czy styropianu. Zapewnienie doskonałej izolacji termicznej i akustycznej jest możliwe dzięki bezłączeniowemu montażowi, równomiernemu rozprowadzeniu piany oraz dużej jej szczelności.

Umów się na bezpłatną wycenę już TERAZ!