+48 730 728 929

Slide 1

+48 730 728 929
Menu

Energooszczędność

Coroczne podwyżki cen energii oraz stale zmieniające się koszty związane z zakupem paliwa potrzebnego do ogrzania budynku zmuszają inwestorów do poszukiwania skutecznych rozwiązań pozwalających na redukcję kosztów. Oprócz prawidłowego, rozsądnego systemu ogrzewania zasadniczą rolę odgrywa izolacja obiektu.

Prawidłowo wykonana izolacja obiektu budowlanego pozwoli nie tylko komfortowo z niego korzystać o każdej porze roku, ale również zmniejszy koszty ogrzewania zimą bądź chłodzenia latem. Ze względu na uwarunkowania klimatyczne obiekty budowlane, w szczególności domy jednorodzinne powinny dysponować wszechstronną izolacją, która pozwoli na znaczące obniżenie kosztów ich utrzymania. Wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego oraz technologii montażu ma tu zasadnicze znaczenie.

Czym są obiekty energooszczędne?

Budynek energooszczędny to taki, który zużywa stosunkowo mało energii potrzebnej do jego funkcjonowania. Główne koszty dotyczą oczywiście ogrzewania pomieszczeń, a przez energię rozumiemy tu wszelkiego rodzaju paliwa, tj.: prąd, gaz, olej opałowy czy drewno i węgiel.

Do oszacowania energii potrzebnej do komfortowego użytkowania domu wykorzystuje się wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na energię cieplną E (kWh/m3/rok). Zgodnie z powszechnie przyjętymi normami wyróżniamy następujące rodzaje obiektów:

E≥140 kWh/m2rok , obiekt nieenergooszczędny,

E≈110 kWh/m2rok, obiekt standardowy,

E≤70 kWh/m2rok, obiekt energooszczędny,

E≤15 kWh/m2rok, obiekt pasywny – nie musi wykorzystywać aktywnego systemu ogrzewania.

Piana poliuretanowa a energooszczędność budynku

O kosztach związanych z utrzymaniem obiektu warto myśleć już na etapie jego projektowania. Zastosowanie nowoczesnej metody izolacji pianą poliuretanową pozwoli oszczędzać pieniądze nie tylko w trakcie sezonu grzewczego, ale również latem, gdy zachodzi potrzeba chłodzenia wnętrz (zarówno w domach, jak i obiektach przemysłowych).

Przyczyną strat ciepła są głownie mostki termiczne, które doskonale likwiduje piana z poliuretanu. Dochodzi wtedy do przemarzania ściany lub innej części konstrukcji. Możemy to odczuć chociażby w postaci występującej wilgoci, odczuwalnego chłodu czy wiatru w pomieszczeniu.

Straty ciepła można również określić procentowo:

20%-25% ciepła ucieka przez ściany i narożniki,

25%-30% ciepła ucieka przez dach,

10%-20% ciepła ucieka przez okna i drzwi,

10% – 15% ciepła ucieka przez piwnice i fundamenty,

około 15% ciepła można uciekać przez kominy.

Wśród materiałów izolacyjnych, które są w powszechnym obiegu piana poliuretanowa charakteryzuje się najlepszymi parametrami izolacyjnymi. Jest bardziej praktyczniejszym materiałem niż wełna oraz styropian. Montaż metodą natryskową sprawia, że piana dociera w każde miejsce. Nie ma konieczności jej docinania, uzupełniania ubytków, dokładania kolejnych warstw. Plusem jest również fakt, że do zapewnienia komfortu izolacyjnego wystarczy dużo mniejsza warstwa piany niż wełny czy styropianu.

Warto także zwrócić uwagę na uniwersalność piany i możliwość montażu praktycznie w każdym miejscu domu lub innego obiektu budowlanego. Ocieplenie poddasza, dachu, podłogi, ścian wewnętrznych czy wykonanie izolacji ścian zewnętrznych nie musi być problemowe.

Umów się na bezpłatną wycenę już TERAZ!